Нашата историја

Како данскиот бренд за накит дизајнираше накит со кој жените ширум светот ги раскажуваат своите стилски приказни?

Привезок кој раскажува многу приказни

Пандора почна да ги дизајнира своите омилени привезоци во 2000 година. Секој приврзок има значење, понекогаш мноштво значења, едно што му го дава дизајнерот и многу повеќе му ги дава личноста што го носи и сака. Без разлика дали фокусот е на бојата или дизајнот, или дали приврзокот е посветен на земјата, приликата, активноста или што е најважно на личноста, секој приврзок е дизајниран да ја раскаже личната приказна на личноста што го носи и да го покаже својот уникатен стил. Нашите приврзоци со љубов се носат на белегзии и ѓердани; тие се специјално дизајнирани да се носат на начини кои се уникатни за оние кои ги носат.

ИНСПИРАЦИЈА

Истражете ја нашата колекција на приврзоци

Назад во минатото со приврзоците Pandora

2000

Приврзок за секого со толку многу различни креации што се нудат, вклучително и јагоди, имаме приврзок за секого.

2000

Срцето е основа на многу од нашите парчиња, но и дел од нашата ДНК.

2000

Pandora приврзоците се украсени со камени детали, кои на нашата понуда и даваат ново ниво на елеганција и ексклузивност.

2004

Нашите разделници кои им даваат баланс на белегзии стануваат сè попопуларни меѓу љубителите на накитот Pandora од целиот свет.

2005

Откако за прв пат направивме приврзоци од Murano стакло , продадовме повеќе од 35 милиони парчиња ширум светот.

2012

Нашите колекции се збогатени и со приврзоци со ажур приврзоци и мноштво детали со филигрански дизајни и шупливо јадро.

2014

Го претставивме нашиот приврзок Disney во октомври 2014 година. Тој и денес е дел од нашата колекција.

2016

Нашиот разновиден сребрен pavé разделувач првпат беше претставен во летото 2016 година и е подеднакво популарен и денес. Се фиксира на белегзиите, рамномерно ги одвојува другите приврзоци и не дозволува да се лизгаат.

2017

Нашиот приврзок од семејното стебло, кој ги обединува семејните врски со природата, беше најпопуларниот приврзок во 2017 и 2018 година.

2018

Кога го претставивме приврзокот Dream Catcher во 2018 година, продадовме повеќе од 85.000 парчиња и набрзо стана еден од нашите најпродавани приврзоци во последно време и покрај фактот што беше достапен на пазарот само една година.

2018

Наизглед обичните предмети што ги користиме секојдневно ни послужија како инспирација за нашите креации со приврзоци - од шолји за кафе до кофи за пуканки.

2018

Во рамките на 90-годишнината на легендарниот глушец, направивме приврзок со портрет во весела поза.

2019

Нашите приврзоци продолжуваат да воодушевуваат со парчиња од лимитираните серии кои содржат скриени изненадувања, како што е овој приврзок во облик на срце, украсен со висечка стрела.

2020

Капсулната колекција Star Wars x Pandora беше лансирана во соработка со Lucasfilm и е инспирирана од ликовите и симболите од популарната сага.

НАШЕТО ПАТУВАЊЕ
Од 1982 до 2019 г

1982

Нашата приказна започнува со данскиот златар Пер Еневолдсен и неговата сопруга кои ја основаа компанијата Pandora во Копенхаген, Данска во 1982 година. Пандора помина неверојатно патување од локална данска продавница за накит до најголемиот светски бренд за накит.

1989

Основачот на Pandora, Пер Еневолдсен, го доби првиот прстен Pandora произведен во нашата работилница во Тајланд.

2000

Беше претставен оригиналниот концепт на Pandora на белегзии за привезоци, кој им овозможува на жените да создадат свој стил во накитот и да ги изразат своите важни пресвртници и моменти во животот.

2005

Во Гемополис, Тајланд се отвора првиот производствен капацитет во целосна сопственост на Pandora.

2006

Првата концептуална продавница Pandora ги отвора вратите во Хамбург, Германија. Оттогаш, ширум светот се отворени уште 2.700 продавници.

2010

Pandora котира на берзата NADAQ OMX во Копенхаген.

2013

Беше претставена колекцијата Pandora ESSENCE. Концептот пренесува суштински вредности преку прекрасни, рачно доработени приврзоци. Оваа колекција на Pandora беше повлечена во 2019 година.

2014

Pandora ја претставува првата колекција на Disney и Pandora, една од многуте во соработка со Disney.

2016

Беше претставена нашата единствена мешавина на метал од 14 k розе позлата

2017

Нашиот модерен, рентабилен производствен капацитет за LEED Gold се отвора во Ламфун, Тајланд.

2018

Нашиот уникатен спој од 14k позлатен метал е претставен заедно со колекцијата Pandora Reflexions, колекција на рамни привезоци, нараквици и чокер ѓердани дизајнирани за нескротлив личен израз.

2019

Прво ја претставивме Pandora ME, нова колекција на накит со британската уметничка и активистка Mili Bobi Braun како заштитно лице на кампањата, а колекцијата се покажа како многу популарна меѓу милениумците и другите генерации. Ја објавивме и ја претставивме и нашата магична колекција Harry Potter, почеток на новото партнерство со Warner Bros. Производи за широка потрошувачка. Во 2019 година, започнавме и партнерство со UNICEF за собирање средства за поддршка на младите луѓе ширум светот.

2020

Капсулната колекција Star Wars x Pandora беше лансирана во соработка со Lucasfilm и е инспирирана од ликовите и симболите од популарната сага.

Слични статии