Факт е дека секоја жена има незаборавни моменти кои сака да ги сочува, женственост и уникатност кои сака да ги искаже, лична приказна која сака да ја раскаже. Тоа беше доволна инспирација за настанување на еден од најпознатите брендови на накит кој го краси понежниот пол ширум светот. Пандора/Pandora е бренд на  рачно доработен висококвалитетен накит, кој се продава по пристапни цени. Покрај најпознатиот производ , Pandora белегзија со приврзоците, Pandora во својот асортиман има ѓердани, синџирчиња, обетки и прстени, разни белегзии и приврзоци. Модерен и женствен накит, спој на традиционален занает и модерна технологија, резултираше со уникатен дизајн, а тоа ја прави Pandora единствена во светот.

Основана е во 1982 година со седиште во Копенхаген, Данска. Pandora накитот се продава во повеќе од 100 земји, на 6 континенти, во повеќе од 7500 продажни места, вклучувајќи повеќе од 2700 концептуални продавници. Вработува повеќе од 26000 луѓе ширум светот од кои 11500 се во Тајланд , каде е производството на накитот. PANDORA  официјално се појавува на берзата во Копенхаген, NASDAQ во Данска. Во 2018 PANDORA имала вкупен приход од 22.8 милијарди дански круни ( приближно 3.1 милијарда EUR) .